O metodzie tradycyjnej słów kilka

Chociaż wśród laików panuje przekonanie, że szampan to po prostu synonim wina musującego i wszystkie wina z bąbelkami to szampany to oczywiście tak nie jest. Szampany produkowane są wyłącznie w apelacji Champagne. W innych częściach świata wina wytwarzane tą samą metodą są znane pod inną nazwą. We Francji poza Szampanią nazywają się Cremant, w Hiszpanii Cava, we Włoszech Franciacorta, a w Niemczech Sekt. Są także inne metody wytwarzania win musujących czyli metody Charmata, pradawna oraz wtaczenia CO2, ale dziś skupimy się na tylko na metodzie tradycyjnej.

„Wina diabelskie” takie określenie padało z ust winiarzy, którzy w XVII wieku jako jedni z pierwszych rozpoczęli butelkowanie win musujących produkowanych właśnie tą metodą. Mino umieszczane w butelce niejednokrotnie rozsadzało całe naczynie, a pojedynczy wybuch czasami efektem domina powodował eksplozję pozostałych butelek w składzie. Nie była to cecha pożądana i coraz bardziej irytowała tamtejszych winiarzy. Kto wie co dziś byłoby z tymi winami gdyby nie… Anglicy, którzy kupowali całe beczki tego wina butelkując je u siebie.

Przejdźmy do samej metody produkcji win metodą tradycyjną. Pierwszy etap polega na stworzeniu wina bazowego, które nie posiada bąbelków i jest. Wino bazowe przelewane ciężkich butelek odpornych na wysokie ciśnienie. W tym momencie rozpoczyna się drugi etap, który wyróżnia metodę tradycyjną od pozostałych. Do butelek wypełnionych winem dodaje się cukier i drożdże (liqueur de tirage ) co doprowadza do wtórnej fermentacji w butelce na osadzie drożdżowym. W przypadku katalońskiej cavy okres ten trwa minimum 9 miesięcy, a w przy szampanach minimum 15 miesiecy. Dzięki temu wytwarza się alkohol oraz dwutlenek węgla, który nie ulatnia się, a rozpuszcza w winie co powoduje musowanie. Po wykorzystaniu całej ilości cukru dodanej do butelki komórki drożdży obumierają, a w butelce pozostaje po nich osad. Do jego usunięcia ustawia się butelki z winem musującym nachylone szyjką do dołu i codziennie przekręca się je o 45stopni aż do pełnego obrotu butelki tak by cały osad odkleił się od ścianek naczynia i spłynął do szyjki. Kolejnym procesem mającym na celu oczyszczenie wina z osadu jest zamrożenie w roztworze solanki o temperaturze -18 stopni Celsjusza szyjki w której znajduje się osad. Po zamrożeniu zdejmuje się kapsel, tak kapsel, ponieważ na czas fermentacji wina musujące leżakujące w butelkach zazwyczaj zamykane są kapslami. Ciśnienie wytworzone przez gaz powoduje ujście osadu z butelki. Następnym krokiem jest dopełnienie butelki mieszanką wina bazowego z cukrem od którego ilości zależy czy wino będzie wytrawne lub słodkie. Ostatnim krokiem jest dojrzewanie takiego wina przez minimum miesiąc, a w przypadku szampanów jest to zwykle kilka miesięcy. Proces ten ma celu odpowiednie zharmonizowanie wina.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: