O Pet-Natach słów kilka

Pet-Nat czyli skrót od Petillant-Naturel oznacza naturalne musowanie. Oznacza to też najmodniejsze obecnie wina musujące, oczywiście wśród osób bardziej zagłębionych w świat win, bo na półkach w dyskontach gdzie dominuje Prosecco Pet-Natów nie znajdziemy.

Moda na te wina nastała głównie poprzez wciąż rosnący w społeczeństwie kult produktów naturalnych. To samo dotyczy win. Wielu producentów wręcz prześciga się by w swoich winach doprowadzić do jak najmniejszej ingerencji winiarza. Co to znaczy? Podczas produkcji tych win nie dodaje się żadnych środków chemicznych, cukru, dokwaszania, garbników. Wszystko dzieje się na naturalnych drożdżach bez filtracji i usuwania osadu.

Wina te tworzy się metodą Ancestrale, zwaną także metodą przodków, metodą pradawną. Jest to najprostsza metoda produkcji win musujących, ponieważ nie ma w niej wtórnej fermentacji. Polega na butelkowaniu wina, które jest w trakcie fermentacji odbywającej się w stalowej kadzi. Przez to winiarz tak naprawdę nie jest do końca w stanie przewidzieć co stanie się z jego winem. Jako, że fermentacja już się odbywa do butelek nie dodajemy drożdży ani cukru w porównaniu z innymi metodami gdzie tym zabiegiem doprowadzamy do wtórnej fermentacji. Ważne jest to, że nie usuwamy osadu drożdżowego przez co w efekcie zwykle otrzymujemy wina mętne z widocznym osadem na spodzie. Przed otworzeniem warto więc delikatnie przechylić butelkę (w żadnym wypadku nie wstrząsać) w dół by osad równomiernie się rozprowadził. Dzięki temu Pet-Naty zwykle stają się kremowe.

Jaki powinien być Pet-Nat? Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi i szczerze mówiąc mam nadzieję, że taka odpowiedź nigdy nie powstanie. To jednak nie tak, że w Pet-Natach nie ma charakteru. Sięgając po to wino liczcie na to, że będzie działo się dużo. Są ekspresywne, wciągające, zmienne i odświeżające z każdym łykiem pragniemy ich więcej, a resztę zostawmy kreatywności winiarza i oby było jej jak najwięcej.

Pet-Naty najpopularniejsze są w Austrii, Francji, na Morawach oraz w Hiszpanii, ale w Polsce wcale nie powinniśmy się ich wstydzić. Świetne Pet-Naty znajdziecie u takich producentów jak: Winnica Jura, Dom Bliskowice, Winnica Zodiak, Winnica Jadwiga Czy Dwór Sanna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: