O Pinot Noir słów kilka

Pinot Noir to odmiana ciemnych winogron.  Występuje obecnie na całym świecie, jednak najlepsze wina z tego szczepu powstają z regionów gdzie klimat jest nieco chłodniejszy. Szczep ten pochodzi z Burgundii i uprawiany jest już od czasów rzymskich. Dawna nazwa francuska savagnin noir wskazuje, że odmiana może pochodzić z alp. Austriaccy naukowcy uważają, że pinot noir mógł powstać poprzez skrzyżowanie pinot meunier i traminera jednak enolodzy nie potwierdzają tej informacji. Odmiana jest bardzo podatna na mutacje w wyniku czego powstały chociażby Pinot Blanc czy Pinot Gris. Pinot Noir jest jednym z trzech szczepów oprócz Chardonnay i Pinot Meunier z którego produkuje się szampany.

Szczep ten jest ciężki do uprawy. Grona mają cienką skórkę przez co są bardziej podatne na choroby i pleśnie. Kolejnym problemem jest przystosowanie temperaturowe. Pinot Noir nie lubi wysokich temperatur. W momencie gdy owoce jeszcze nie rozwinęły w pełni swych aromatów mają już w sobie dużo cukru i niską kwasowość. Dlatego przy produkcji Pinotów ciężko utrzymać odpowiednią równowagę. Odmiana ponadto jest podatna na przymrozki. Właśnie te czynniki wpływają na to, że wina tego szczepu tak pięknie oddają terroir w którym dojrzewają.

Jak wspomniałem na wstępie, obecnie Pinot Noir jest uprawiane niemal na całym świecie. Największym producentem jest jednak Francja z Burgundią na czele. Odmianę znajdziemy jednak także w Alzacji, Szampanii, Sabadubii, Dolinie Loary, Jurze, ale także w Langwedocji. Poza Francją w Europie ważnymi ośrodkami uprawy Pinot Noir są Włochy, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Słowenia, Serbia, Chorwacja, Mołdawia, Rumunia, Macedonia, Węgry, Bułgaria, Czechy, ale na coraz szerszą skalę także w Polsce. Poza Europą głównymi producentami Pinot Noir są Nowa Zelandia, Australia, Republika Południowej Afryki (popularny Pinotage to odmiana powstała ze skrzyżowania Pinot Noir z cinsault, lokalnie zwanym Hermitage stąd końcówka nazwy), ale także Stany Zjednoczone, Kanada Argentyna, Brazylia i Chile.

W niektórych krajach szczep ten występuje także pod innymi nazwami. We Włoszech jako Pinot Nero, w Niemczech jako Spatburgunder, w Szwajcarii Blauburgunder, na Węgrzech Nagyburgundi oraz Kisburgundi, na Bałkanach jako Burgundac Crni i Burgund Mare oraz Modri Pinot.

W Pinot Noir zazwyczaj wyczujemy aromaty owocowe jak maliny, truskawki, wiśnie, poziomki, jagody, jeżyny, porzeczki, czereśnie, śliwki, ale także elementy kwiatowe, głównie fiołki i róże. Często znajdziemy tam także takie akcenty cynamonu, kminku, rozmarynu, ziemi, trufli, czekolady czy herbaty. Są to wina pełne, ale nie ciężkie, finezyjne o bogatych aromatach. Najczęściej niezbyt długowieczne i większość z nich powinna zostać skonsumowana do 5 lat.

Klasycznym połączeniem Pinota jest kaczka, w Burgundii z której pochodzi ten szczep to wino jest ważnym składnikiem tradycyjnego dania coq au vin (kogut w winie). Sprawdzi się także w towarzystwie tłustych ryb takich jak łosoś, tuńczyk czy wędzona makrela. Dobrym połączeniem będą też mało aromatyczne sery takie jak briee, camembert, gruyere. Nie zapominajmy także o grzybach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: