O Rieslingu słów kilka

Riesling jest jedną z najbardziej znanych odmian białej winorośli na świecie. Dla wielu to właśnie z rieslinga tworzy się najlepsze białe wina na świecie. Nie mogło być więc inaczej i to właśnie od niego rozpoczynamy omawianie poszczególnych szczepów.

Badania DNA informują nas, że Riesling jest naturalną krzyżówką gouias blanc (dziś bardzo rzadko uprawianej winorośli, uważanej jednak za przodka wielu obecnych szczepów), traminera i dzikiej winorośli. Pierwsza wzmianka o rieslingu pochodzi z 1435 roku  kiedy w Rüsselsheim am Main, kiedy podczas inwentarza  magazynu grafa Jana VI odnotowano rachunek za sadzonki rieslinga. Co ciekawe w XVII wieku w wielu regionach rozpoczęto karczowanie innych odmian i obsadzanie winnic jedynie rieslingiem!

Największym obszarem uprawy Rieslinga na świecie są Niemcy, drugie miejsce zajmuje francuska Alzacja, a trzecie Austria, ale uprawia się go również  we Włoszech, Szwajcarii, Luksemburgu, Czechach, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Chile, RPA, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, na Węgrzech, ale także w Polsce. Odmiana cechuje się późnym dojrzewaniem. Najlepsze warunki do uprawiania tej winorośli to kamieniste stoki ulokowane w dolinach rzecznych.

Riesling cechuje wysoka kwasowość. Zazwyczaj posiada aromaty cytrusowe (cytryna, limonka, grejpfrut), ale w jego bukiecie znajdziemy także świeże jabłka, gruszki, brzoskwinie, śliwki, a w ich starszych odpowiednikach będą to aromaty kandyzowanych owoców, miodu czy karmel. Często w winach tego szczepu wyczujemy nuty mineralne, ale także naftę, wosk. Najczęściej są to wina o niskiej zawartości alkoholu.

Klasycznie Rieslingi klasyfikuje się według dojrzałości winogron użytych do produkcji wina i tak mamy Kabinett czyli z normalnego zbioru, Spatlesse a zatem zbiory późniejsze, Auslesse z wyselekcjonowanych winogron o największej dojrzałości. Rieslingi wcale nie muszą być jednak wytrawne dlatego aby znaleźć wytrawnego rieslinga na etykiecie należy szukać określenia trocken. Z kolei rieslingi to też świetne wina deserowe dlatego nie należy się bać oznaczeń Beerenauslesse oraz Trockenbeerenauslesse (pozostawione do ususzenia na krzewie winorośli) z pojedynczo wyselekcjonowanych przejrzałych winogron pokrytych Botrytis cinerea czyli szlachetną pleśnią. Ciekawym przypadkiem występującym głównie w Rieslingach są tak zwane Eiswein czyli wina lodowe z winogron, które zbiera się w momencie gdy są zmrożone. Zazwyczaj znajdziecie je w mniejszych butelkach o pojemności 0,375l i cechują się wysoką ceną.

Istnieje jednak kilka szczepów winorośli, które pomimo członu riesling w nazwie, rieslingami nie są. Do tego grona należą na przykład olaszriesling lub popularny w Izraelu emerald riesling. Prawdziwy riesling znajdziemy jednak również pod innymi nazwami jak chociażby rheine riesling, reński rizling (Słowenia), ryzlink rynsky (Czechy).

Dobre Rieslingi świetnie się starzeją. W młodości są winami orzeźwiającymi, kwasowymi, z owocowym zacięciem. Schłodzone do temperatury 8-10 stopni Celsjusze idealnie sprawdzają się na letnie upały. Ich starsze odpowiedniki to wina, których barwa ze słomkowej zmienia się w kierunku brązowej, karmelowej, a ich aromaty  ze świeżych przeobrażają się w kandyzowane, karmelowe. Są to wina świetnie zbalansowane pomiędzy słodyczą a kwasowością.

Ze względu na to, że rieslingi to świetne wina zarówno wytrawne jak i słodkie można je podać do szerokiej gamy dań. Wytrawne świetnie sprawdzą się w towarzystwie ryb i owoców morza, ale także do dań z kapusty, letnich sałatek, dań z drobiu czy białej kiełbasy. Lżejsze, półwytrawne wina tego szczepu nadadzą się do pikantnych dań kuchni orientalnej. Słodkie Rieslingi sprawdzą się z deserami takimi jak ciasta z owocami, tarty cytrynowe czy z szarlotką.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: