O Blaufrankisch/Kekfrankosie słów kilka

Blaufrankisch to szczep winorośli występujący także pod nazwami Kekfrankos, Frankovka, Frankovka Modra czy Lemberger. Do niedawna uważano, że jest klonem Gamaya, lecz ostatnie badania DNA wykluczyły tą tezę i ustalono, że jest krzyżówką Heunischa i najprawdopodobniej Blauer Silvanera chociaż nie jest to potwierdzone. Nazwa Blaufrankisch po raz pierwszy została użyta na wystawie winorośli w Wiedniu w 1862 roku. Popularny w Europie środkowej, głównie uprawiany na Węgrzech (Eger, Sopron), Słowacji, w Austrii (Burgenland, drugi najważniejszy po Zweigelcie czerwony szczep winorośli. Zresztą Zweigelt powstał w wyniku skrzyżowania Blaufrankisch z Saint Laurent.) Niemczech (Wirtembergia) i Czechach. Winnice gdzie uprawia się tą winorośl można znaleźć także w Bułgarii, Rumunii, Serbii, Chorwacji, we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych (Waszyngton), a w znikomej ilości także w Australii.

Jest to winorośl, która wcześnie wypuszcza pąki, lecz późno dojrzewa. Wina powstałe z tej odmiany są świeże o wyczuwalnej kwasowości i dużej ilości barwników. Do niedawna przez niektórych były uznawane jako wina nijakie sprzedawane na karafki i kieliszki, najtańsze w kartach. Co jest jedynie błędnym stereotypem, ponieważ wina te świetnie nadają się do dojrzewania w beczkach by później być pełnymi winami o pełnej budowie o wyraźnie zaznaczonych taninach. Blaufrankisch to aromaty malin, dojrzałych wiśni, żurawiny, śliwek, czerwonych porzeczek, jagód, borówek, ale także zielona  papryka, przyprawy korzenne, czekolada i ziemia.

Wina te warto podać do dań typowych dla naszej kuchni czyli do czerwonych mięs z sosami, wędzonej kiełbasy, grillowanych mięs z warzywami, ale również w parze z gulaszem, jagnięciną czy gołąbkami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: