O Chianti słów kilka

Już wczoraj wspomniałem co nieco o Chianti. Uznałem, że należy pójść za ciosem i dziś postaram się w pełni przybliżyć te wina. Zacznijmy zatem od początku. Chianti to największy region winiarski w Toskanii. Zlokalizowany jest pomiędzy Florencją a Sieną.

Wina Chianti produkuje się przede wszystkim ze szczepu Sangiovese, lecz nie tylko, ponieważ odmiana ta cechuje się wysoką kwasowością i aby nieco zmiękczyć wino dodaje się innych szczepów, głównie lokalnych jak acnaiolo czy malvasia nera. Zdarza się także, że zamiast toskańskich odmian pojawiają się dobrze znane wszystkim międzynarodowe szczepy jak Cabernet Sauvignon, Merlot czy Syrah. Przepisy z 1996 roku regulują jednak, że Chianti musi się składać z minimum 80% Sangiovese, a 20% może być domieszką. Z wyjątkiem Chianti Classico gdzie wymogi nakazują stosowania 100% Sangiovese.

Skoro już wspomniałem o Chianti Classico to przybliżmy sobie apelacje. Są nimi Chianti tu mamy oczywiście najprostsze, najtańsze i w większości przypadków także najsłabsze wina. Następnie wspomniane już także Chianti Classico z historycznego regionu bez stref satelickich, które w późniejszych okresach otrzymywały miano Chianti. Są to z reguły zdecydowanie lepsze wina i także z nieco wyższej półki cenowej. Wina te oznaczone są tradycyjnym znakiem z czarnym kogutem. Następnie mamy Chianti Classico Riserva czyli Chianti Classico rozszerzone o wymóg starzenia co najmniej dwa lata w beczkach i trzy miesiące w butelkach. Warto wspomnieć też o kilku apelacjach satelickich jak na przykład Chianti Colli Fiorentini, Chianti Colli Senesi, czy Chianti Rufina.

Wina Chianti bardzo lubią się z jedzeniem w związku z czym nie ma problemu by każdy znalazł dla siebie danie z którym chciałby je zestawić. Świetnie komponuje się z daniami mięsnymi jak na przykład Peposo, które ostatnio prezentowałem. Śmiało użyjcie go do obiadu z mięsnymi sosami znanymi nam z naszej rodzimej kuchni, ale Chianti kocha też sosy pomidorowe, więc otwórzcie je do pizzy czy ragu alla bolognese lub popularne w Polsce spaghetti czy tagliatelle z tym samym sosem. Świetnym pairingiem będzie też Bisteca Alla Fiorentina czyli gruby krwisty stek, który jest przysmakiem Toskanii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: