Johanniter jest jedną z najpopularniejszych odmian winorośli uprawianych w Polskich winnicach i wciąż zyskuje na popularności. Powstała w 1968 roku na uniwersytecie w niemieckim Freiburgu ze skrzyżowania Rieslinga z Seyve Villard, a następnie tą hybrydę skrzyżowano z krzyżówką Chasselas z Pinot Gris [(Riesling x Seyve Villard) x (Chasselas x Pinot Gris)]. Nazwa Johanniter została nadana winorośli na cześć dyrektora freiburskiego uniwersytetu Johannesa Zimmermanna.
Oprócz Polski głównie występuje także w Niemczech, Szwajcarii oraz we Włoszech.
Szczep ten niezłą odporność mrozową zbliżoną do innych niemieckich hybryd powstałych z wielokrotnego krzyżowania. Jednak oczywiście nie powinno się pozostawiać krzewów na zimę bez przykrywania. Dojrzewa wcześniej od Rieslinga i może być użyta jako alternatywa dla niego w miejscach, gdzie Riesling będzie miał problem z pełnym dojrzewaniem. Johanniter zwykle nadaje się do zbioru już w pierwszej połowie października, zwykle mniej więcej w drugim tygodniu.
Wina ze szczepu Johanniter dają aromaty cytrusów, jabłek, gruszek, brzoskwiń, moreli, agrestu, zwykle o nieco niższej kwasowości niż w Rieslingu. Często pojawiają się także akcenty ziołowe i miodowe. Odmiana ta świetnie nadaje się także do produkcji win macerowanych oraz lodowych. Świetnie sprawdzą się jako aperitif, ale także do sałatek czy dań z drobiu.
Skomentuj