Syrah i Shiraz to dwa sposoby nazewnictwa tej samej odmiany winorośli. Po co jej dwie nazwy? Zazwyczaj mianem Syrah określa się wina europejskie, a pod nazwą Shiraz występują wina tak zwanego nowego świata.
Dzięki badaniom DNA przeprowadzonym w 1998 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis wiemy, że Syrah jest krzyżówką starych francuskich odmian dureza i mondeuse blanche. Winorośl ta pochodzi z północnej części Doliny Rodanu. Dziś popularna jest oczywiście we Francji z genialnymi winami z Hermitage, Cote-Rotie, Châteauneuf-du-Pape, Roussillon, oczywiście w Australii (Barossa, McLaren Vale, Langhorne Creek czy Coonawara, ale wina tego szczepu znajdziecie również we Włoszech, W Hiszpanii, Portugalii, Chile, USA, RPA, Meksyku, Argentynie, Urugwaju oraz na Węgrzech.
Syrah jest odmianą późno dojrzewającą dlatego nie jest popularny w chłodniejszym klimacie. Brak słońca i niskie temperatury spowoduje, że owoce będą niedojrzałe o trawiasty nieatrakcyjnym smaku. Z kolei nadmierne nasłonecznienie wpłynie na utratę kwasowości. Zwykle używa się go do produkcji win jednoszczepowych, ale pojawiają się także kupaże z grenache, mourvedre czy vioginerem.
Jakie aromaty i smak towarzyszą tym winom? Tu możemy na chwilę wrócić do nazewnictwa. Jak wspomniałem szczep ten występuje głównie pod dwiema nazwami Syrah i Shiraz. Nazwy te odnoszą się do miejsca pochodzenia uprawy, ale z kolei te miejsca definiują styl w którym powstało wino. I tak wina europejskie mają bardziej stonowane aromaty o nutach ziemistych, pieprznych, dymnych, skórzanych, przyprawy korzenne, czekoladę, wanilię, lukrecję, tytoń, ciemne owoce takie jak jeżyny, czarne porzeczki, jagody, śliwki. Z kolei w winach z nowego świata dominują owoce, lecz będą to owoce dżemowate, gotowane, słodkie maliny, granat, likierowe wiśnie, śliwki w czekoladzie. Ważnym aspektem tych win są taniny.
Do czego podać Syrah? Wina te kochają mięso. Świetnie sprawdzą się ze stekiem wołowym przyprawionym świeżo zmielonym pieprzem, pieczoną kaczką, bażantem. Z kolei Shiraz sprawdzi się przy tłustszych potrawach z mięsem mielonym, grillowanym mięsem z sosem BBQ. Ciekawym połączeniem będzie też gulasz z jagnięciny czy wędzony ser gouda. Jeśli jednak nie jadacie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego spróbujcie tego wina ze smażonymi grzybami czy warzywami z grilla z sosem.
Skomentuj