O Winach Wegańskich słów kilka

Jestem weganinem. Czy mogę pić wino? To pytanie coraz częściej przewija się podczas dyskusji w mediach społecznościowych. Niejednokrotnie pewnie spotkaliśmy się z osobami odmawiającymi alkoholu, ponieważ nie mogą go spożywać ze względu na swoją dietę, zapewne spotykaliśmy się też z sytuacjami gdzie osoby na takiej diecie raczyły się przyjemnością nie zwracając uwagi na to czy dany trunek jest przeznaczony dla wegan. Kto miał zatem rację? Na pierwszy rzut oka pytanie wydaje się być bezzasadne, w końcu alkohol w tym wina są produktami pochodzenia roślinnego. Niestety jednak tak nie jest i sprawie należy przyjrzeć się znacznie szerzej.

Winifikacja nie kończy się jednak na samej fermentacji wina i jego leżakowaniu. Końcową fazą jego produkcji jest jego oczyszczanie czyli filtracja i klarowanie. To właśnie w tym momencie pojawiają się problemy, gdyż do tych zabiegów często stosowane są substancje, które dla wegan są nie do przyjęcia. Przed filtracją dodaje się substancje o właściwościach łączących pozostałe składniki takie jak np. białka jaj kurzych, żelatynę, olej rybny, kazeinę, chitynę czy nawet sproszkowaną krew bydlęcą chociaż ta ostatnia praktyka w niektórych krajach jest zakazana. Środki te oczywiście są z wina usuwane, lecz samo ich dodanie podczas procesu produkcyjnego jest sprzeczny z ideą weganizmu.

Nie zniechęcajcie się jednak, ponieważ są producenci, którzy zastępują substancje pochodzenia zwierzęcymi innymi, które są odpowiednie do spożycia przez wegan takimi jak bentonit, kaolin czy krzemionka. Z informacjami na etykietach niestety jest tak, że jest ich mało by nie powiedzieć wcale. Poza siarczynami rzecz jasna! Jak więc szukać win wegańskich? Co prawda jak wspominałem na etykietach nie znajdziemy informacji o substancjach dodanych przez winiarza, ale wina te są zwykle oznaczone napisem „vegan friendly” lub stosownym logiem niosącym tą samą teść.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: