O Winach Wzmacnianych słów kilka

Wina wzmacniane, zwane także likierowymi dziś może nie cieszą się już wielką popularnością, lecz wciąż znajdują swych sympatyków. Ich początek datuje się na końcówkę XIII wieku gdy na półwyspie Iberyjskim i na południu Francji dodawano do win spirytusu. Na początku zabieg ten służył jedynie konserwacji win, ponieważ wina południa fermentowane w wysokich temperaturach nie miały długiego okresu przydatności i poniekąd ten zabieg był koniecznością. Metoda ta stosowana była głównie przy winach wytrawnych co może nie być oczywiste przy znaczeniu przymiotnika „likierowe”, który kojarzy nam się ze słodyczą. Gdy w XVIII wieku odkryto, że można wykorzystać ją przy winach słodkich powstały znane nam dzisiaj klasyki jak Porto, Madera i Sherry.

Do najbardziej znanych win zalicza się wspomniane wyżej Porto, Madera, Sherry, ale również wina Moscatel de Setubal, Malaga, Marsala, Prosek, Samos, Mawrodafni, Commandaria, pineau des Charentes, vin doux naturel, Ałupla. Liwadia, Massandra, Cape Tawny, Cape Ruby. Zawartość alkoholu w tych winach zwykle oscyluje od 15 do 22%.

Proces produkcji każdego z nich w pewien sposób się różni. Łączy je jednak to, że w pewnym momencie produkcji do wina dodaje się mocniejszego alkoholu. W przypadku Porto dzieje się to w trakcie fermentacji, ponieważ alkohol blokuje działanie drożdży, gdy wino wciąż wykazuje wysoki poziom cukru. Dla porównania w Marsali i Sherry alkohol dodawany jest na koniec procesu produkcyjnego w celu zbalansowania smaku między słodyczą, kwasowością, a taniną. Zapewnia to także szczególną trwałość.

Warto wspomnieć, że wina wzmacniane to nie tylko wina czerwone co zazwyczaj pojawia się w wyobraźni, ale także wina białe, a nawet różowe. W przypadku win czerwonych cechuje je ciemna, nasycona czerwień wpadająca niemal w czerń z czerwonymi refleksami, a z wiekiem zmieniają się w kierunku barwy brunatno-pomarańczowej. Białe wina z kolei mogą mieć barwę od złotej po bursztynową w zależności od szczepu z jakiego pochodzą. W wyniku procesu starzenia będą one przybierać barwę zmierzającej ku brązowej.

Smak i aromaty win wzmacnianych zależne są od wina bazowego do którego dodaje się mocniejszego alkoholu jak i właśnie tego dodawanego, a także długości jak i sposobu przechowywania. Do najpopularniejszych aromatów zaliczamy jednak suszone owoce, orzechy, prażone orzechy, migdały, figi, mango, pieczone jabłko, owocowe sosy, cynamon, karmel, miód, czekoladę, trufle, herbatę czy tytoń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: