O Gruner Vetlinerze Słów Kilka

Gruner Vetliner to szczep winorośli o białych owocach. Powstał ze skrzyżowania Traminera i St Georgen. Pochodzi z Austrii chociaż istnieje też teoria, że mogło się to wydarzyć także we Włoszech, lecz to głównie z tym pierwszym państwem jest głównie kojarzony. Jest to najważniejsza austriacka odmiana winorośli porastająca Dolną Austrię, rejon Wachau i Dolinę Dunaju. Ważnym miejscem uprawy są także Morawy i Słowacja, gdzie szczep występuje pod nazwą Vetlinske Zelene. Inne kraje gdzie można znaleźć Gruner Vetlinera to Niemcy, Węgry, Włochy, Bułgaria, Szwajcaria, Australia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone.

Odmiana nie sprawia większych problemów w uprawie, dodatkowo jest bardzo wydajna. Przy dużych plonach wino będzie lekkie, cytrusowe. Będą one przeznaczone do jak najszybszego spożycia. W tych winach gdzie plony zostaną ograniczone aromaty cytrusowe będą wzmocnione jabłka, brzoskwinie, ale także bardziej wyraziste ostre akcenty pieprzu, zioła czy miód. Całość w tej odsłonie ma zdecydowanie mocniejszą budowę. Gruner Vetlinery to zdecydowanie wina dla fanów wyrazistych smaków. Takie Vetlinery można leżakować w dębowych beczkach.

Gruner Vetlinera warto podać do sznycla po wiedeńsku, kotleta schabowego czy sushi lub szparagów. W Austrii popularna jest także zupa weinsuppe, której Gruner Vetliner jest podstawą wraz z wywarem wołowym, papryką i śmietaną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: