O Kadarce słów kilka

W Polsce przyjęło się, że Kadarka to synonim młodzieńczego upodlenia. To wino, które jest utożsamione z młodymi ludźmi, którzy często poniżej prawnego zezwolenia na spożycie alkoholu lub zaraz po nim piją je bez umiaru. Byle wypić i tanio, nie ważne gdzie, w czym, byle klepnęło. Po wpisaniu tej nazwy w Google oczywiście pojawia się ten niepijalny słodki ściek. Co więcej! Wiecie, że jest także truskawkowa i brzoskwiniowa? Jest jeszcze jedno oblicze Kadarki, to prawdziwe.

Kadarka (zwana także gamzą i gymzą) to jeden z najbardziej popularnych czerwonych szczepów winorośli na Węgrzech. Uprawia się ją niemal wszędzie na półwyspie bałkańskim.

Historia głosi, że Kadarka przybyła na Węgry z Albanii wraz z okupacją Turecką. Dzisiejsze badania nie popierają jednak tego stwierdzenia, ponieważ uznaje się, że albańska odmiana Kallmet jest jedynie spokrewniona z Kadarką i uważa się, że jej ojczyzną tak naprawdę są właśnie Węgry. Niektórzy naukowcy nie zgadzają się z tym jednak sugerując, że może ona pochodzić z Bułgarii lub Rumunii, gdzie była uprawiana już w pierwszej połowie XVIII wieku.

Niestety Kadarka jest wrażliwa na mroźne zimy, więc należy w tym czasie należy dokładnie pielęgnować krzewy. Grona dojrzewają późno, lecz w dużej ilości, więc trzeba kontrolować przepełnienie krzaków, które są także podatne na szarą pleśń.

Kadarki smakują czerwonymi owocami, mają orzeźwiającą kwasowość i wyczuwalne taniny. Te z południowych regionów upraw mają także posmak słodkich korzennych przypraw. Można ją porównać do win ze szczepu Pinot Noir. Kadarka bywa także składnikiem kupaży jak na przykład w winach z Egeru. Od lat 80 XX wieku jest jednak w nich wypierana przez Kekfrankosa.

Odmiana ta to specjalność węgierskiego regionu Szekszard znajdującego się na południu Węgier nad rzeką Sio. Dobre Kadarki znajdziemy też w Villanyi czy Egerze. Kadarke znajdziemy również w winnicach innych krajów jak na przykład: Serbii, Czarnogóry, Macedonii, Albanii, Rumunii i Bułgarii.

Kadarka sprawdzi się do wszelkich gulaszy mięsno-warzywnych jak na przykład z klasycznym węgierskim leczo. Warto spróbować jej także z pierogami z grzybowym czy kapuścianym farszem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: