Ser Mimolette

Historia sera Mimolette związana z Holandią, lecz tak naprawdę to ser francuski pochodzący z północno-wschodniej części Francji z miasta Lille. Po długich sporach między dwoma państwami uznano to jednak dopiero w 1935 roku, gdy Francja i Holandia podpisały dokument na mocy którego Mimolette został oficjalnym wyrobem francuskim. W swej ojczyźnie znany także pod inną nazwą jako Boule de Lille jest francuską wersją znanego holenderskiego sera Edam. Według legendy zaczęto go produkować na wskutek decyzji ówczesnego ministra Francji Jeana Baptiste Colberta o zwiększeniu cła na importowane sery z państw sąsiednich. Francuzi tęskniący za smakiem niderlandzkich przysmaków rozpoczęli więc produkcję własnych serów i tak powstał Mimolette różniący się od holenderskiego odpowiednika kolorem dzięki barwników i annato. Jest to naturalny barwnik pochodzący z owoców tropikalnego drzewa arnoty właściwej rosnącego głównie w Ameryce Środkowej.

Ser ten, podobnie jak Edam ma okrągły spłaszczony kształt. Ma twardą, kruchą strukturę pełną dużą ilością malutkich otworów. Jest to spowodowane działalnością roztoczy znajdujących się w serze.

Mimolette to bardzo słony ser, w którym dominują aromaty słonego karmelu, orzechów. Pojawiają się także słodkie owocowe nuty nadające mu odpowiedniego balansu smakowego.

Zazwyczaj dostępny jest w trzech rodzajach dojrzałości. Po sześciu miesiącach jako ser półstary (demi-vielle), po dwunastu miesiącach jako ser stary (vielle en etuvee) i po dwudziestu czterech miesiącach dojrzewania jako ser bardzo stary (tres vielle).

Ser ten ze względu na to, że świetnie się topi idealnie sprawdzi się jako składnik zapiekanek, ale także kanapek. Ze względu na swoją barwę idealnie sprawdzi się jako ozdoba deski serów, ale także jako posypka makaronu czy farsz roladek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: