O winach Rioja słów kilka

Rioja to zdecydowanie numer jeden na winiarskiej mapie Hiszpanii. Region ten leży w północnej części Hiszpanii, nad rzeką Ebro. Apelacja dzieli się na trzy podregiony, mianowicie:

– Rioja Alta – zachodnia część La Rioja, wina z tego miejsca mają najdłuższy potencjał starzenia. Jest to stosunkowo wilgotny i górzysty teren, którego wina mają zwykle wysoką kwasowość.

– Rioja Alavesa – nieco niższy teren, po drugiej stronie rzeki Ebro. Tutejsze wina są bardziej miękkie, owocowe.

– Rioja Baja – Podregion o największej powierzchni, ale także najcieplejszy. Pochodzą z niego głównie wina do codziennego spożycia. To tu także rośnie najwięcej garnacha, które później dojrzewa.

Mimo, że Rioja to głównie wina czerwone z królującym tu tempranillo to znajdziemy tutaj także wina różowe i białe. Uprawiane są tu szczepy czerwone: tempranillo, garnacha, mazuelo, graciano, maturana tinta, maturana parda, monastel oraz białe  czyli: viura (macabeo), garnacha blanca, malvasia, tempranillo blanco, maturana blanca, turruntes, verdejo, sauvignon blanc i chardonnay. D.O.Ca.Rioja pozwala jednak na eksperymentalne nasadzenia innych odmian dzięki czemu zdarza się, że tradycyjne szczepy uzupełniane są na przykład cabernet sauvignon, merlotem czy białym viognierem.

Klasyfikacja etykiet:

  • joven ewentualnie cosecha – wino nie starzone w beczce
  • crianza – starzone w beczce 12 miesiecy, a także 12 miesięcy w butelce
  • reserva – starzone 12 miesięcy w beczce i 24 miesiące w butelce
  • gran reserva – 24 miesiące w beczce i 36 miesięcy w butelce. W przypadku win białych cały okres starzenia odbywa się w 48 miesięcy z których, przynajmniej 6 przypada na beczkę.

Zdarza się, że na etykiecie pojawią się napisy jak: semi-crianza, roble, 6 meses en barrica. Informują one o tym, że mimo iż wina leżakowały w beczkach to nie spełniły apelacyjnych minimum dla crianza.

Rioja, podobnie jak inne regiony ma wśród winiarzy zwolenników starej i nowej szkoły. Ta od tradycjonalistów to wina starzone głównie w używanych amerykańskich beczkach. Wina te trafiają do sprzedaży dopiero kilka lat po zbiorach. To wina w których można wyczuć nuty herbaciane, ale także cynamon, skórę. Ta modernistyczna posiada waniliowe akcenty wanilii i więcej owocu. Mniej odbiega od innych czerwieni względem tradycyjnej Rioja. Rzadko, ale jednak można spotkać jeszcze Rioja wykonaną z użyciem maceracji węglowej czyli tej, którą wykonuje się Beaujolais o nutach bananowo-porzeczkowych. Wśród młodych Hiszpanów panuje moda na drinka z użyciem tego rodzaju Rioja polegającym na zmieszaniu jej z colą. Ode mnie trzy razy nie. Biała Rioja podobnie jak czerwona ma dwa oblicza. Tradycyjne o ciemnej barwie ma nuty miodowo-ziołowe. Ta nowoczesna jest owocowa, z dużą dozą kwasowości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: