O Szekszardzie słów kilka

Szekszard to region winiarski leżący na południu Węgier. Znajduje się około 150km od Budapesztu. Przez wpływ komunistycznej władzy i jej centralnie sterowanej gospodarki stawiającej na eksport win z Egeru i Tokaju, wina z Szekszardu nie są szczególnie rozpowszechnione poza granicami Węgier.

Klimat Szekszardu wyjątkowo sprzyja rozwojowi winiarstwa. Długi okres wegetacji, które zimy i wysokie temperatury w lecie zdecydowanie sprzyja uprawie winorośli. Zwłaszcza czerwonej, która jest znakiem rozpoznawczym regionu. Zresztą to właśnie tutaj powstał pomysł stworzenia kupażu znanego dziś jako bycza krew. Twórcą nazwy został miejscowy poeta Janów Garaży, który w jednym ze swoich wierszy porównał tutejsze wino do byczej krwi. Kilkadziesiąt lat później stała się nazwą tej rozpowszechnionej przez Eger mieszanki. W przeszłości najbardziej popularnym szczepem Szekszardu była Kadarka. Poprzez problemy w uprawie nie była ona jednak ulubienicą komunistycznej władzy co doprowadziło do likwidacji wielu nasadzeń, które w ostatnich latach są powoli odtwarzane. Obecnie najpopularniejszymi szczepami Szekszardu są Kekfrankos, Merlot, Cabernet Franc, Zweigelt, Portugeiser, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir czy Syrah. Białe szczepy są tu mniej popularne, ale można tu znaleźć chociażby: Muller Thargau, Olaszriesling czy Gruber Vetlinera.

Lisie futro, fuxli. Co to za nazwa? Pochodzi od niemieckiego fuchs czyli lis. Symbolizuje kolor miejscowych różowych win, których maceracją trwa od 24-48 godzin. Wykonuje się je niemal z wszystkich czerwonych uprawianych odmian w regionie. Niestety nie trafiają one na eksport. Różowe wina z Szekszardu trafiające na eksport są bledsze, przypominające znane w innych miejscach róże.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: