O Tannacie słów kilka

Tannat to późno dojrzewający szczep czerwonej winorośli, którego pochodzenie nie jest do końca znane. Według większości różnych danych można jednak stwierdzić, że pochodzi on z południowo-zachodniej Francji, francuskiej części Kraju Basków. Zresztą to właśnie tam są największe uprawy tej odmiany w Europie, głównie w apelacji Madiran, w której coraz częściej tworzy się z niej wina jednoszczepowe jednak zwykle Tannat występuje w kupażach z Cabernet Franc. Szczep też wykorzystuje się przy produkcji armaniaku najstarszej europejskiej wódki z winogron. W ostatnich kilkudziesięciu latach nasadzenia pojawiły się także w Australii, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Włoszech (głównie Apulia), lecz prawdziwą stolicą Tannata jest Urugwaj, w którym szczep ten uchodzi za narodowy. Tannat do Urugwaju trafił pod koniec XIX wieku za sprawą Baska Pascala Harriague, który w latach 70 XIX wieku miał sprowadzić sadzonki z Madiran i obsadzić nimi około 200ha ziemi. Jego kiście są dosyć zwarte co niekiedy sprawia pewne problemy przy zbiorach

W Urugwaju używany jest do produkcji głównie ekstraktywnych win czerwonych, które często trafiają do beczek. Nierzadko też łączy się go w z innymi czerwonymi odmianami takimi jak Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc czy Merlot, ponieważ sam daje bardzo ekstraktywne wina. Tannat służy także do wyrobu win różowych. Ostatnio popularne jest robienie z niego także licor de Tannat czyli win wzmacnianych. Smakuje on czerwonymi i czarnymi owocami wspomaganymi przez lukrecję, wanilię, czekoladę czy kardamon. We Francuskich Tannatach są to głównie czerwone owoce takie jak chociażby maliny i wyższą zawartość garbników i sporą dozą kwasowości. Z kolei ten urugwajski taniny będą bardziej miękkie, a owoce jakie wyczujemy to jeżyny czy ciemne śliwki. Ze względu na jego strukturę zazwyczaj podaje się go do ciężkich, niekiedy grillowanych mięs. Dlatego warto sięgnąć po wołowinę, pieczoną jagnięcinę czy dojrzałe sery jak Roquefort.

Wina ze szczepu Tannat produkowane tradycyjnie czyli fermentowane w obecności skórek i pestek przez około miesiąc zapewniają wysoką ilość aktywnych antocyjanów, które pomagają w zapobieganiu chorób układu krążenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: