O temperaturze wina słów kilka

Temperatura wina to jeden z najważniejszych aspektów, które może wpłynąć na sam odbiór naszego ukochanego napoju. Dla przykładu za ciepłe wina czerwone mogą nadmiernie buchać alkoholem, a zbyt zimne wina białe będę za mocno uwypuklać kwasowość. Jednym z najbardziej znanych mitów jest na przykład podawanie wina czerwonego w temperaturze pokojowej. Dotyczyło to dawnej temperatury pokojowej nieocieplanych budynków bez ogrzewania, gdy temperatura nie przekraczała 20 stopni. Podanie czerwonego wina w temperaturze pokojowej w lecie, w pomieszczeniu bez klimatyzacji gdy na termometrze jest pewnie powyżej 25 stopni Celsjusza nie jest najlepszym pomysłem.

Zacznijmy jednak od przechowywania wina. Często u znajomych czy rodziny widzę jak przechowują wino w kuchni. Czy to gdzieś z tyłu na blacie, czy to na niby ozdobnych stojaczkach. Nie jest to najlepszy pomysł. Kuchnia to tragiczne miejsce do przechowywania wina. Jest to miejsce w którym gotujemy przez co często dochodzi tam do zmiany temperatury. Po drugie, kuchnia to miejsce która naraża wino na kontakt ze światłem. Wino należy przechowywać w zaciemnionym miejscu o stałej temperaturze 9-13 stopni czyli w piwnicy czy odpowiednia chłodziarka. Jeśli wino zamykane jest na korek, a nie zakrętkę musi ono leżeć tak by przez cały czas miało ono kontakt z korkiem.

W najniższej temperaturze podaje się wina musujące, które schładzamy mocno, lecz nie zmrażamy. Ich temperatura powinna sięgać około 6 stopni Celsjusza. Niekiedy podaje się by starsze szampany podawać w temperaturze piwnicznej. Mniej więcej 9-12 stopni. Wina białe podaje się w temperaturze od 6-8 stopni dla białych win lekkich i słodkich do 12 stopni dla pełnych, aromatycznych bieli. Wina różowe to temperatura 10-12 stopni. Jeśli chodzi o czerwienie to powinno się serwować je w temperaturze od 13 stopni dla lekkich win czerwonych jak chociażby Gamay, Zweigelt czy Pinot Noir. Dla tych o średniej budowie sprawdzi się temperatura 15-16 stopni będą to chociażby Merlot, Cabernet Franc czy Sangiovese. W najwyższej temperaturze 17-18 stopni podamy pełne, potężne wina czerwone jak Cabernet Sauvignon, Tannat czy Malbec.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: