O Furmincie słów kilka

Furmint to jedna z ważniejszych białych winorośli na Węgrzech. To ona jest kluczowa w znanych winach tokajskich, gdzie zresztą występuje zdecydowanie większa część globalnych nasadzeń. Poza Tokajem występuje także w Somlo, a w mniejszym stopniu w Egerze i nad Balatonem. Spotkać go można, rzecz jasna również po słowackiej części Tokaju, ale i w Austrii, Rumuni, Słowenii i Chorwacji (w dwóch ostatnich znany pod inną nazwą jako Sipon).

Nie do końca znane jest pochodzenie Furminta, wielce prawdopodobne jest, że pochodzi właśnie z Tokaju. W niektórych źródłach można się jednak natknąć na informacje jakoby miał pochodzić ze Sremu. Śrem to historyczna kraina zwana też Syrmią po chorwacku Srijem, a po węgiersku Szeremsegiem. Leży pomiędzy Dunajem a Sawą. Obecnie znajduje się na powierzchni Serbii (wschód, głównie prowincja Wojwodina) i Chorwacji (zachód). Miało się to zdarzyć w XIII wieku niedługo przed wyłączeniem Sremu z Węgier i przyłączenia do niezależnego od Węgrów na przełomie XIII i XIV wieku Królestwa Serbii. Na początku XIV wieku, dokładniej w 1311 roku Srem ponownie trafił pod władanie Węgier. Pierwsze poważne wzmianki na temat tej winorośli pochodzą z drugiej połowy XVI wieku. Jego rodzicami są alba imputotato i gouais blanc, dobrze znany jako rodzic wielu znanych winorośli chociażby chardonnay czy rieslinga. Jego potomkiem jest inną ważna tokajska odmiana czyli harsevelu zwany także lipoviną.

Zbiory w drugiej połowie października zapewniają wysoką koncentrację cukru przy odpowiedniej dozie kwasowości. Ponadto szczep ten jest podatny na infekcje szlachetną pleśnią Botrytis cinerea, która sprawia, że moszcz z gron jest bardzo aromatyczny i bogaty w cukier. Nie jest to jednak odmiana, która służy jedynie to wytwarzania win słodkich w czym do niedawna była niemal jedynie znana. Ze względu na obecną niechęć konsumentów do win słodkich, którą obserwujemy od dłuższego czasu to właśnie segment wytrawnych furmintów ma obecnie wyraźną hossę.

Najczęstszymi aromatami jakimi częstują furminty są cytrusy brzoskwinie, morele, jabłka i gruszki, niekiedy również owoce tropikalne. Pojawiają się też nuty ziemiste, mineralne czy kauczukowe. Nie są jednak szczególnie aromatyczne. Co innego w ustach gdzie wina z tego szczepu to pełen pełen przekrój od lekkich, delikatnych po często owocowe bomby o bogatej strukturze. Wszystkie wina łączy jednak wysoki poziom kwasowości. Furminty świetnie nadają się także do beczkowania.

Do czego podać furminta? Daleko nie trzeba szukać! To wina, które genialnie komponują się z naszą rodzimą kuchnią. Pierogi? Proszę bardzo! Kiszona kapusta? Cudownie! Ryby, kurczak, tu wszędzie sprawdzi się ta węgierska odmiana. Warto spróbować go także przy pikantnej kuchni wschodu czy sushi. Te słodsze do deserów, wszelkiej maści serników, makowców ale również na przykład do foie gras czy dań z karmelizowanymi akcentami czy wędzonymi serami jak choćby oscypek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: