Jamon Serrano

Jamon Serrano to hiszpański odpowiednik szynki parmeńskiej. Na tyle, że wielokrotnie spotkałem się z nazywaniem tej szynki właśnie parmieńską. Nie dziwi mnie to w końcu dla niektórych każde buty sportowe to adidasy czy rower, który przyjął u nas nazwę od brytyjskiego producenta będąc dawniej bicyklem czy welocypedem.

Jamon Serrano to szynka dojrzewająca z mięsa świń białej rasy. Jej nazwa czyli w tłumaczeniu oznacza szynkę górską oznacza miejsce w którym udźce dojrzewają. Dzieje się to w suchym klimacie półwyspu iberyjskiego, mesety. Meseta to wyżynno górska kraina znajdująca się w środkowej części Hiszpanii i Portugalii. Wspomniany proces dojrzewania trwa co najmniej 9 miesięcy.

Jako, że szynka została uznana jako produkt regionalny podlega pod bardzo restrykcyjne przepisy produkcji, które gwarantują jedyny i niepowtarzalny charakter kontrolowany przez Especialidad Tradicional Garantizada (E.T.G.). Co więcej w Hiszpanii jest region, który posiada status apelacji  To Denominación de Origen Jamón de Teruel znajdujący się w południowej Aragonii. Surowy udziec wieprzowy obtacza się w soli. W powłoce solnej dojrzewa przez okres 3 miesięcy po której sól zostaje zmywana. Następnie szynka trafia do dojrzewalni o dużej wilgotności powietrza i zmiennej temperaturze. Proces ten trwa od 6 do 9 miesięcy. Na koniec szynki trafiają do piwnicy o niższej wilgotności gdzie dojrzewają powoli w spokojnych warunkach.

Ze względu na długość dojrzewania wyróżnia się trzy rodzaje szynek:

– Jamón bodega: 9-12 miesięcy dojrzewania

– Jamón reserva: 12-15 miesięcy dojrzewania

– Jamón gran reserva: powyżej 15 miesięcy dojrzewania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: