Czy są tu fani tajskiej kuchni? Jeśli tak, to dziś mam coś dla Was, czerwone tajskie curry z warzywami i prażonymi orzeszkami ziemnymi. W wersji z imbirem idealnie sprawdzi się zimową porą, ale jeśli uda się Wam zdobyć galangal to ochłodzi Was w gorące upalne dni. We wpisie także przepis na domową, czerwoną pastę curry do której zrobienia szczerze zachęcam, ale jeśli nie macie ochoty skorzystajcie z gotowej.


Składniki: (4 porcje)
Czerwona pasta curry:
- 2 papryczki chilli
- szalotka
- kawałek korzenia galangalu (Jeśli nie uda się go Wam zastąpić można użyć imbiru. Należy jednak pamiętać, że galangal chłodzi, a imbir rozgrzewa
- 3 ząbki czosnku
- łodyga trawy cytrynowej (lub 2 łyżeczki mielonej suszonej)
- sok i tarta skórka z jednej limonki
- 2 łyżeczki mielonej papryki
- 25ml oleju słonecznikowego
- Łyżeczka kminu rzymskiego
- Łyżeczka kolendry
Składniki curry:
- 400ml mleka kokosowego
- przygotowana wcześniej pasta curry (jeśli nie chcesz jej robić możesz skorzystać z gotowej pasty dostępnej w sklepie)
- łyżka oleju kokosowego lub roślinnego
- kawałek korzenia galangalu lub imbiru
- biała cebula
- 2 ząbki czosnku
- czerwona papryka
- żółta papryka
- mała cukinia
- łyżka sosu sojowego
- kilka liści limonki kaffir
- garść pędów bambusa
- opcjonalnie łyżka brązowego cukru
- duża garść orzeszków ziemnych
- sól
Dodatki:
- 240g ryżu jaśminowego
- mały pęczek kolendry do posypania z wierzchu
Przygotowanie pasty:
Obierz i poszatkuj trawę cytrynową. Obierz także galangal lub imbir i zetrzyj go drobno. Sparz limonkę i zetrzyj z niej skórkę. Przekrój ją na pół i wyciśnij z niej sok. Szalotki i czosnek obierz i drobno posiekaj. Wszystkie składniki wraz z olejem i przyprawami umieść w naczyniu do miksowania. Za pomocą blendera zmiksuj je na gładko. Gotową pastę odłóż na bok
Przygotowanie ryżu:
Ryż dwukrotnie przepłukaj wodą. Następnie wlej do niego wodę. Mniej więcej półtorej ilości ryżu. W tym wypadku półtorej szklanki. Na dużej mocy palnika zagotuj ryż z wodą, a gdy zacznie wrzeć zmniejsz moc do minimum. Przykryj garnek i gotuj przez 18-20 minut. Mniej więcej w połowie czasu gotowania zacznij pracować nad sosem. Po tym czasie ryż powinien wchłonąć całą wodę. Wyłącz gaz i pozostaw ryż pod przykryciem na jeszcze 5 minut.
Przygotowanie curry:
Umyj paprykę i cukinie. Papryki przekrój na pół, wytnij z nich ogonki i gniazda nasienne, a z cukinii odetnij końcówki z obu stron. Oba warzywa pokrój, Paprykę w paski lub kostkę, a cukinię, w półplasterki. Odstaw na bo. W głębokiej patelni rozgrzej olej. W międzyczasie obierz i posiekaj cebulkę. Gdy Tłuszcz się rozgrzeje wrzuć ją na patelnię i zeszklij. Obierz galangal lub imbir i czosnek. Galangal lub imbir zetrzyj na małych oczkach, a czosnek przesiekaj i dodaj oba składniki do cebuli. Smaż całość jeszcze przez około pół minuty cały czas mieszając. Dodaj pokrojoną paprykę i cukinię. Kontynuuj podsmażanie przez 5-7 minut aż warzywa zmiękną co jakiś czas mieszając. Wówczas dodaj pastę curry, liście limonki kaffir i pędy bambusa i opcjonalnie cukier. Całość wymieszaj i wówczas wlej mleko kokosowe. Ponownie zamieszaj i wstaw na ogień o średniej mocy palnika. Doprowadź całość do wrzenia, zmniejsz moc palnika do minimum i duś całość przez 8-10 minut. W międzyczasie na suchej patelni upraż orzeszki ziemne do zarumienienia. Gdy curry po upływie 8-10 minut dojdzie dopraw je solą do smaku. Gotowe wyłóż na talerz wraz z porcją ryżu. Całość posyp z wierzchu prażonymi orzeszkami i jeśli lubisz także kolendrą. Smacznego!
By być na bieżąco z nowymi wpisami zaobserwuj bloga w mediach społecznościowych!
Skomentuj