Dziś mam dla Państwa deser z północnej części Włoch, bo właśnie północ Italii, a konkretniej Piemont uchodzi za miejsce z którego pochodzi panna cotta. Piemont w 2001 roku wpisał ją zresztą na listę Prodotti agroalimentari tradizionali italiani, czyli listę tradycyjnych włoskich produktów rolno-spożywczych. Jeśli ktoś kiedyś zastanawiał się co znaczy ta nazwa po polsku to już spieszę z wyjaśnieniem, w tłumaczeniu to po prostu gotowana śmietanka.


Składniki: (składniki na 3 porcje)
- 200ml śmietanki kremówki
- 100ml mleka
- 7g żelatyny lub w wersji wegetariańskiej agaru
- 40g cukru
Na sos malinowy:
- 300g malin
- łyżka masła
- 5 łyżek cukru
- kilka kropel soku z cytryny
Przygotowanie Panna Cotty:
Mniej więcej 7g żelatyny lub jej odpowiednika rozpuść w 100ml mleka dokładnie mieszając tak by nie było żadnych grudek. W międzyczasie w rondelku podgrzej 200ml śmietanki kremówki i rozpuść w niej 40-50g cukru. Nie dopuść do wrzenia! Gdy cukier się rozpuści zdejmij rondelek z gazu i wymieszaj z mlekiem w którym rozpuszczona jest żelatyna. Całość dokładnie wymieszaj i przelej do foremek. Przelaną panna cottę wstaw na około 4-5 godzin, a najlepiej całą noc do lodówki. By wyciągnąć ją z foremki na talerz należy zamoczyć foremkę na dosłownie kilka sekund w gorącej wodzie. Zbyt długie trzymanie foremki w gorącej wodzie spowoduje oczywiście roztopienie panna cotty i całe stężanie pójdzie na marne dlatego należy zrobić to z wyczuciem. Gotową, wyciągniętą panna cottę polej sosem malinowym. Smacznego!
Przygotowanie sosu malinowego:
W rondelku roztop łyżkę masła. Gdy stanie się płynne dodaj maliny, cukier i kilka kropel soku z cytryny. Dokładnie mieszaj i smaż przez około 8 minut do czasu aż całość zgęstnieje. Wtedy zdejmij z ognia i pozostaw by sos nieco ostygł. Zmiksuj go za pomocą blendera.
By być na bieżąco z nowymi wpisami zaobserwuj bloga w mediach społecznościowych!
Skomentuj