Zima to najlepszy przepis na kiszonki, więc idealny do jedzenia kimchi! Przepisów i rodzajów kimchi jest mnóstwo, ale dziś zaprezentuje swój ulubiony, który przyrządzam najczęściej czyli kimchi. Jego kluczowe składniki poza kapustą pekińską, którą umieszcza się w solance jest koreańska papryka gochugaru, która obok imbiru i czosnku jest główną przyprawą kleiku ryżowego będącego podstawą pasty kimchi.

Składniki: (około 2 litrowe słoiki)
Warzywa:
- duża główka kapusty pekińskiej około 1,2kg
- marchewka
- pęczek szczypiorku może być razem z cebulą dymką
- rzepa (ewentualnie kalarepa)
Solanka:
- 2,5l wody
- 6 łyżek gruboziarnistej soli
Pasta kimchi:
- szklanka wody
- łyżka cukru
- 2 łyżki mąki ryżowej
- 6 łyżek papryki gochugaru (Na początku jeśli nie lubicie ostrych potraw sugeruje użyć około połowy sugerowanej przeze mnie ilości, ponieważ papryka gochugaru jest bardzo ostra. Kupić można ją w azjatyckich sklepach, ewentualnie do zastąpienia suszonymi płatkami chilli)
- 4 łyżki sosu sojowego
- 3 ząbki czosnku
- kilka cm korzenia imbiru
- szczypta soli
Przygotowanie:
Kapustę umyj i przekrój na pół, a następnie posiekaj na kilkucentymetrowe kawałki. Przełóż ją do miski i zalej wymieszaną wodą z solą czyli składnikami solanki. Przykryj całość talerzem i odstaw na około godzinę. W międzyczasie zagotuj wodę z cukrem i mąką ryżową na pastę kimchi. Gdy doprowadzisz ją do wrzenia gotuj dalej przez około dwie minuty az powstanie coś w rodzaju ryżowego kleiku. Gdy uzyskasz ten efekt zdejmij garnek z palnika i pozostaw kleik do ostygnięcia. Gdy ostygnie dodaj do niego pozostałe składniki pastę czyli: paprykę gochugaru, sos sojowy, posiekany czosnek, sól i tarty korzeń imbiru. Następnie posiekaj szczypiorek jeśli masz także cebulę dymkę ją także posiekaj, obierz marchewkę oraz rzepę i pokrój je w dość cienkie paski. Pokrojone warzywa dodaj do pasty kimchi. Po upłynięciu godziny odcedź i wypłukaj kapustę. Włóż foliowe rękawiczki i nacieraj kapustę pastą kimchi. (Polecam nie lekceważyć wkładania rękawiczek, bo pasta spowoduje pieczenie pod paznokciami.) Gdy cała kapusta zostanie natarta przełóż kimchi do słoików lub do dużego pojemnika i odstaw gdzieś w kąt kuchennego blatu (tak by w danym miejscu było ciepło). Przełożone kimchi odstaw na około tydzień. Zwykle już po 4-5 dnia wyczuwalna jest lekka kwasowość jednak moim zdaniem najlepsze jest około tygodniowe. Wówczas wstaw je do lodówki i dodawaj do swoich ulubionych potraw w których występuje.
By być na bieżąco z nowymi wpisami zaobserwuj bloga w mediach społecznościowych!
Skomentuj