Dzień dobry! Tym razem kolejny azjatycki przysmak, a konkretniej chińskie pierożki wonton z wege farszem z tofu i grzybów mun gotowane w wegańskim bulionie na bazie tychże grzybów i warzyw korzeniowych. Całość daje niezwykle umamiczną kompozycję, ale jeśli wolisz wersję mięsną z wieprzowiną wystarczy, że klikniesz to zdanie by przenieść się do tamtego przepisu.


Składniki (na około 40 pierożków):
Ciasto:
- dwie szklanki mąki
- szklanka wody
- jajko
- łyżeczka soli
Farsz:
- 300g tofu
- garść grzybów mun (użyj tych po gotowaniu bulionu)
- mała marchewka (możesz użyć tej z gotowania bulionu)
- 3 ząbki czosnku
- cebula dymka ze szczypiorkiem
- 2 łyżki oleju sezamowego
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 liście kapusty pak choi
Bulion: (na 4-5 porcji)
- 1,5l wody
- garść grzybów mun
- mała marchewka
- kawałek korzenia selera
- kilka cm korzenia imbiru
- średniej wielkości biała rzodkiew
- cebula
- 4 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki oleju sezamowego
- szczypta soli
- szczypta białego pieprzu
- łyżeczka cukru
Przygotowanie bulionu:
Przygotowanie bulionu rozpocznij od namoczenia grzybów przez 20-30 minut. Wymoczone zacznij gotować, a w międzyczasie obierz cebulę i opal ją na palniku z każdej strony i wrzuć do gotującego się bulionu, a następnie obierz wszystkie warzywa korzeniowe i jeśli chcesz możesz je podzielić na mniejsze części, lecz nie jest to konieczne Gdy całość zawrze zmniejsz moc palnika do minimum, dodaj przyprawy oraz wszystkie płyny i gotuj całość na wolnym ogniu przez około pół godziny. Po wyłączeniu palnika usuń warzywa i grzyby z bulionu.
Przygotowanie farszu:
Tofu dokładnie pokrusz. Dodaj posiekane grzyby mun z gotowania buliony oraz wlej sos sojowy i olej sezamowy. Obierz czosnek i posiekaj go drobno. Posiekaj także cebulę dymkę wraz ze szczypiorkiem i liście kapusty pak choi. Wszystkie warzywa umieść w misce i wymieszaj dokładnie wszystkie składniki farszu.
Przygotowanie ciasta:
Przesiej mąkę przez sitko do dużej miski. Dodaj sól i szklankę gorącej wody oraz rozbite jajko. Mieszaj wszystko w misce do momentu aż ciasto zacznie odchodzić od brzegów miski. Wtedy przełóż je na stolnicę i dalej wyrabiaj przez około 15 minut. Ciasto musi być miękkie i elastyczne. Gdy osiągniesz ten efekt podziel je na kilka mniejszych części. Jedną z nich pozostaw na stolnicy. Pozostałe przełóż do naczynia i trzymaj pod przykryciem Oprósz stolnicę mąką. Rozwałkuj na niej ciasto na cienki płat. Rozwałkowane pokrój na kwadraty około 4x4cm, a odstające brzegi przełóż do miski z pozostałym ciastem i wykorzystasz je później. Weź kwadrat do ręki i ułóż go jak romb na dłoni układając jej palce tak by po środku utworzyć dołek. Za pomocą łyżeczki nałóż farsz na ciasto. Wklep go w ciasto. Dwa skrajne brzegi złóż do siebie by uzyskać trójkąt. Dolne wierzchołki trójkąta ściągnij do góry tworząc z ciasta sakiewkę wypełnioną farszem, którą u góry dokładnie ściśnij by ciasto nie wypłynęło. Czynność powtarzaj do skończenia ciasta i farszu.
Gotowanie wontonów w bulionie:
Bulion doprowadź do wrzenia. Gdy zacznie się gotować wrzuć pierożki i zamieszaj by nie skleiły się do siebie ani do naczynia. Gotuj je przez 5-6 minut po wypłynięciu. Porcję bulionu wraz z pierożkami nałóż do miski i zajadaj ze smakiem!
PS. Zachęcam by nie wyrzucać pozostałych warzyw z bulionu. Śmiało można je zmiksować, doprawić do smaku, dodać nieco mąki by uzyskać konsystencję jak na placki ziemniaczane i usmażyć na placki właśnie.
By być na bieżąco z nowymi wpisami zaobserwuj bloga w mediach społecznościowych!
Skomentuj